Den první - Start
„Sully“ velitel výjezdu:
Jako obvykle se poslední týden, před samotným výjezdem do Ukrajiny vše komplikuje, objevují se na poslední chvíli technické či jiné překážky. V zásadě hlavně pro organizátory začíná téměř domácí nepřítomnost ještě před samotným odjezdem. Například ještě v den odjezdu se projevilo na jedné ze sanitek vadné turbo, které sice běží, ale vykazuje zvuky a chování, že nevíme, kdy odjede. Výměna na poslední chvíli není z časových důvodů možná, tak alespoň sháníme nové turbo a náhradní díly, abychom měli backup pokud by chcíplo po cestě. V týmovém skladu se už od rána finišují předávací a celní dokumenty pro celou expedici, tentokrát 12 vozidel. Postupně, jak přijíždějí lidé z týmu do skladu, tak se zapojují do finálního balení, popisování a nakládání materiálu do vozidel. Probíhají seznámení mezi těmi, kdo se ještě neznají a občas někdo vyrazí do centra Prahy pro vybavení, které přišlo na poslední chvíli (např. dva dozimetry pro tým). V předchozích dnech probíhali ještě intenzivní práce na sanitkách, aby byly v co nejlepší kondici. 
Je večer a všechny vozy jsou naložené, postupně probíhá finální kontrola a rozřazení posádek. Celkem 26 řidičů, 12 vozidel včetně 7 sanitek a cca 10 tun materiální pomoci Ukrajině. Mezitím se tu objevila televize, aby natočila náš odjezd a vyzpovídala nás, kam jedeme. Z bezpečnostních důvodů nejsme moc konkrétní. Během nakládání si skupinka nováčků ještě opakuje s naším hlavním zdravoťákem základy první pomoci a použití škrtidel na masivní krvácení (turniketů). Nikdo si „mimořádnou událost“ nepřejeme, ale jistá rizika tu jsou a je lepší být připraven, než překvapen. 
Následuje bezpečnostní a organizační briefing před výjezdem týmu. V rámci briefingu je všem zopakováno, kdo je velitelem výjezdu, kdo jsou jeho zástupci, kam se jede a proč, jaké jsou bezpečnostní opatření a cca časový harmonogram výjezdu. Je 19:00 a my nasedáme do našich dodávek, sanitek a dalších vozů směr Ukrajina. Na hranice UA/PL nás čeká nějakých 800 Km a cca 9 hodin jízdy. 
Bohužel hned za Prahou máme smůlu, jedna sanitka nás zradila. Zrovna ta, kde vypadalo vše obstojně, tak odešlo turbo. Zastavujeme všichni na benzínce a zjišťujeme stav. Náš automechanik přijíždí ze své dílny na motorce, aby rychle zhodnotil stav závady. Bohužel sanitka je pro tento výjezd odepsaná… nedá se nic dělat. Vše z této sanitky se překládá do jiných, tak aby alespoň částečně seděli s materiálem uvnitř celní deklarace a také cílové destinace, protože tým se bude během výřezu několikrát dělit a zase spojovat. Po slabé půlhodince překládání v porouchané sanitce zůstalo minimum materiálu, které prostě pojede příště. Všichni nasedají do vozů pod světlem zapadajícího slunce pomoci lidem v Ukrajině. 
Martin „Dáreček“ (Dárek pro Putina):
“Poslední desítky hodin před odjezdem vypadají jako odjezd na běžnou rodinnou dovolenou. Jen nenakupujete krémy a plavky, ale balíte zásoby jídla a vody, vojenské oblečení a balistickou výbavu. Rychle podepsat smlouvu na poslední darovanou sanitku, modlit se, ať nakoupené zdravotní vybavení dorazí na základnu včas. Vyzvednout nějaké podepsané papíry, absolvovat několik schůzek k dalším sbírkám, naložit mojí ženu Irenu a kamaráda Zdeňka a vzhůru na základnu. Až tam mi dojde, jak je takhle výprava velká. Většinu lidí z T4U vůbec neznáme, ale rychle je jasné, že to vůbec vadit nebude. Odbavujeme novináře, zdravotník nám vysvětluje, jak se používá turniket k zastavení masivního krvácení z utržené končetiny, nakládáme zbytky vybavení a pomoci. V 18:00 je první Sullyho velitelská instruktáž. Přicházím jako jediný pozdě. Volací znak našeho auta je Kodiak. To si budu ještě dlouho pamatovat. Hned na začátku celou kolonu předjíždím. Mám plán: počkáme na ní a celou ji hezky natočíme. Po 15 minutách čekání zjišťujeme, že sanitky jsou už někde na dálnici, zatímco my někde na poli ve středních Čechách. To to hezky začíná. Vyrážíme.”



Den druhý - Byrokracie a děti
„Sully“ velitel výjezdu:
Kolem 7. ranní jsme dorazili na hraniční přechod Polska a Ukrajiny. Fronta na přechodu byla zhruba na hodinu, nic hrozného. Bohužel na hranici se objevil nový problém, sanitní vozy nově podléhají zvláštnímu vývoznímu povolení, pakliže jdou do konfliktních oblastí Chersonu, Donbasu a jinde. Moc pěkné, celník otáčí sanitky a máme jet 25 Km zpět, kde nám papíry vyřídí. Bohužel polští celníci většinou mluví jen polsky, a tak je ne vždy jasné, co přesně myslí. 
Posílám skupinu doprovodných vozidel Dárek pro Putina a CESTA naděje života z.s. napřed do dětského domova ve Vinici, abychom neztráceli drahocenný čas. Paní Světlana, která vede dětský domov s válečnými sirotky a několika postiženými dětmi, na nás už čeká. Pro mou skupinu se sanitkami vede cesta 25 Km zpět, kde vybavuje papíry, znovu přes cloud stahujeme a tiskneme kupní, darovací a jiné smlouvy. Nakonec pro to, abychom zjistili, že tato doporučená celní agentura to nemůže odbavit, protože nemá extra práva na konfliktní oblasti…to má prý až ta v Řešově. Balíme svých 6 sanitek a jedeme do Řešova. V Řešově naštěstí potkáváme milou paní, která s námi vše vyplní, pokecá a odešle na polskou celnici. Po 2 hodinách čekání na vyřízení celníků a potvrzení v systému vyrážíme na přechod v Řešově. Díky přátelům v Ukrajině mám přednostní odbavení na obou stranách hranice a frčíme do Vinice. Tam mezitím zbytek týmu vydává materiální pomoc v dětském domově. 
Brzy nad ránem přijíždíme do dětského domova, zbytek týmu již spí. Silně prší a nad městem zní sirény leteckého poplachu. Zaměstnankyně domova nám poskytují jeden dětský pokoj ke spánku. Já volím raději spánek na karimatce venku, pod střechou na čerstvém vzduchu se zbytkem týmu. Ráno po probuzení probíhá příprava na odjezd týmu. Paní Světlana se s námi loučí a ještě jednou všem Čechům moc děkuje za pomoc jí a dětem z jejího domova. Před odjezdem organizuji briefing k dělení týmů, protože se nyní rozdělujeme na „Jižní“ a „Východní skupinu“. „Jižní“ skupina T4U jede se dvěma sanitkami a doprovodným vozidlem CESTA naděje života z.s. směřuje do Chersonu s pomocí pro vojáky i civilisty v této frontové oblasti. Skupina „Východ“ naopak směřuje s 4 sanitkami a 3 doprovodnými vozidly do vojenské nemocnice v Kremenčuku, záchranářské stanice v Dnipru a na Charkovskou frontu za 41. mechanizovanou brigádou. Další intenzivní den začíná…
Martin „Dáreček“ (Dárek pro Putina):
Je dopoledne a my jsme na Ukrajině. Jenže, sanitky stojí stále v Polsku. V hromadě různých vývozních povolení chybí nějaký lejstro, který ještě před měsícem nebylo třeba. Čekáme. Nudím se a tak zkoumám, kolik si tady český operátor účtuje za přenesená data. Úplně mě to dohřálo, takže v autě s vypnutou klimatizací je najednou o deset stupňů víc než je venku, takže 45. Za pár minut mám místní SIM kartu, je na ní 12 GB dat, které mi vydrží celou cestu. Stála 80 korun. Sanitky začaly vyřizovat chybějící povolení a vracejí se do nějakého depa před hranicí. My vyrážíme do Vinice. Naše auta jsou naložena pomocí pro dětský domov. Vyložíme jí a počkáme na sanitky. Je to jen 450 kilometrů. Na místo přijíždíme v podvečer. O domov ve kterém jsou mimo jiné i váleční sirotci se T4U stará už dlouho, vykládáme hromady oblečení, hygienických prostředků, pračky, sušičky, hračky a taky trampolínu a herní konzoli. Domov má obrovskou neposekanou zahradu. Zdeněk se ptá, proč je tu tolik trávy. Hospodaření mají úplně na hraně. A nemají ani kosu ani peníze na benzín do sekačky. Kosu nemáme ale Zdeněk sahá do peněženky a peníze na benzín už mají. Máme vyloženo. Usínám v sedě v autě, nespal jsem den a půl. Za pár hodin mě budí moje žena Irena. Sanitky jsou na Ukrajině. Sláva. Beru si spacák a v zahradě domova nacházím pod stříškou obří dětskou ohrádku. Tam nás čeká 5 hodin spánku, sice jej přerušuje to příšerné hlášení ze speciální aplikace, že region, kde jsme může být terčem raketového útoku ale po chvilce nadávání na Putina a chcimíry, podle kterých tady žádná válka není, usínáme. Musíme spát rychle, ráno bude už za pár hodin…


Den třetí - vícesměrná ofenzíva
„Sully“ velitel výjezdu a skupiny „východ“:
Skupiny jsou rozděleny, všichni vyrazili za svými cílovými destinacemi pomoci. Skupina „východ“ má bohužel smůlu a po pár kilometrech na jedné sanitce v úporném vedru defacto exploduje pneumatika. Vyměňujeme za rezervu, kterou jsme k sanitce dostali, ale vzorek na ní není moc dobrý. Pro jistotu zastavujeme po pár desítkách kilometrů trasy u místního pneuservisu a necháváme vyměnit pneumatiky na všech kolech, která se nám nezdá. Po hodině práce (ještě se objevila závada na jedné brzdě u jiného auta) máme hotovo, vyrážíme směr vojenská nemocnice Kremenčuk. 
Přijíždíme pro nás již na známé místo, tuhle nemocnici pro novodobé válečné veterány s těžkými poraněními podporujeme dlouhodobě společně s CESTA naděje života z.s. a českým spolkem Veterans. Ředitel nemocnice je starší pán, ale naprosto skvělý člověk, defacto zasvětil celý svůj život péči o zraněné vojáky a jejich návrat do alespoň trochu normálního života. Přivezli jsme opět zásobu plen pro dospělé (místní spotřeba je cca 3000 Ks/měsíc), motorizovanou dlahu na rehabilitace a pro někoho zvláštní věc, dvě konzole X-Box s příslušenstvím. Konzole s monitory a příslušenstvím pomohou nabrat cit a jemnou motoriku zraněným vojákům zábavnou formou. Jako obvykle jsou zde všichni milí a velmi vděční za pomoc z České republiky, společně s panem ředitelem jdu do jeho kanceláře podepsat předávací protokoly a také probrat pomoc se získáním polohovatelných nemocničních postelí, které nutně potřebují (máme vymyšlené a v běhu, ale informovat o tom budeme jindy). Nášivka Team 4 Ukraine je u pana ředitele v kanceláři pověšena nad všemi jeho certifikáty na čestném místě, je to až dojemné, jak moc si naší podpory váží. Před odjezdem do Dnipra jsme nuceni přijmout pozvání na oběd, nemocnice pro nás všechny jako malé poděkování přichystala moc chutný oběd. Po pauze na jídlo se loučíme s příslibem, že se brzy zase uvidíme. Nyní hurá směr Dnipro k záchranářům města. 
Do Dnipra přijíždíme v podvečer, při západu slunce je toto město krásné. Řeka Dněpr je impozantní a krásné bulváry a pláže, které ji lemují lákají k odpočinku. Město žije dál, přes občasné bombardování se lidé snaží (stejně jako v Londýně ve 40. letech) žít a přizpůsobit se nebezpečí, které zde stále hrozí. Pravidelně nám zvoní aplikace možného bombardování města, stejného, které nedávno vymizelo stanici hasičů a záchranářů města. I proto Dárek pro Putina udělal sbírku na tři sanitky s vybavením, které jsme sem přivezli, aby měli s čím zachraňovat životy při běžných nehodách i zraněné od ruského ostřelování města. Paní z rady od nás hrdě přebírá sanitní vozy a velmi děkuje všem, kdo přispěli. Ze zničených sanitek již nahradily dvě, my jsme jim teď o více než 100% navýšili záchrannou kapacitu. Je to zase dobrý pocit, jako ostatně veškerá pomoc zde. Nyní se zase dělíme, protože dalším bodem, kam vezeme pomoc je oblast při Charkovské frontě. Vezeme sem jednu sanitku s vybavením pro polní obvaziště/Roli 1 a vybavení pro vystavění základů Aero rozvědky u 41. mechanizované brigády. Je to oblast notně riziková, takže dále pokračují jen vybraní jedinci a vozidla, zbytek na nás den počká v Dnipru, respektive se potkáme v Poltavě. 
Směřujeme ničím městem se sanitkou a naší „Vidmou“ k dálnici na Charkov, je již po zákazu vycházení a tak potkáváme jako obvykle jen auta armády, policie, nebo zásobovací konvoje. Jsme už celkem unavení a cesta 230 Km ubíhá po nekvalitní dálnici pomalu. V Charkově nám náš kontakt z ukrajinské vlády zajistil nocování v hotelu, jde o sem způsobem úžasný skanzen komunistického období, ale na tom moc nesejde. Jsou dvě hodiny ráno a my se potřebujeme vyspat, abychom brzy ráno vyrazili k frontě.
„Rošťák“ velitel skupiny „Jih“: 
Je ráno, třetí den a my po pár hodinách, reálně třech, vstáváme. čeká nás rychlej briefing a pak mě a bravo team (Skupina „Jih“) čeká cesta na jich. Jedeme ve složení - 2 sanitky pro bratrskou T4U Cherson, jednu si ponechají a budou s ní zajišťovat převoz raněných z horké oblasti do zázemí. Druhá pofrčí vojákům v Záporoží. Posledním vozidlem je dodávka od kolegů z CESTA naděje života z.s., jednak jsou jako sanitky plné humanitárky pro zaplavené oblasti Chersonu a druhak, nás pak z tama stáhnou.
Cesta začala obligátním kufrem po Vinnicy, kde jsme museli najít otevřenou čerpací stanici. Takže mě ani nepřekvapilo, když jsme po chvilce cesty předjely naše borce z Alfa týmu co řešily u krajnice bouchlou pneumatiku.
Jak jsme se blížily k jihu, došlo k rozdělení ještě jednou, jednotka co jsme jim vezly mašinu, se přesouvala naprosto opačným směrem a po rychlém přepočtu jsme zjistily, že bychom je nedojeli. Vyslaly jsme tedy sanitku do střetného kurzu s posádkou T4U Cherson, aby jí předaly, což se povedlo. My pokračovaly dál, hustota dopravy klesala až k Mykolaivu. Od něj jsme pokračovaly jen my a vozidla ZSU, po krásné silnici, kterou okolo lemují cedulky MINY. 
Když jsme se přiblížily k Chersonu, uvítali nás po celém obzoru sloupy černého dýmu, jenž nasvědčovat čerstvému ostřelování. To probíhalo sporadicky celou dobu, co jsme ve městě byli. Nejdříve naše cesta vedla do "safehouse“ T4U Cherson. Zde jsme předaly sanitku a vyložily všechen humanitární materiál. Ten po okolí rozveze Chersonský tým potřebným, díky jejich znalostí oblasti, a schopnostem provádět obojživelné operace ( díky člunům na které jste přispěli ) vozí hygienu, materiální pomoc a jídlo tam, kam se normálně pomoc nedostane. Poté naše kroky vedou do Chersonské dětské oblastní kliniky, zde slouží naše 3 sanitky pro mývala. Nejen že nás zajímá, jak si vedou, ( vedou si skvěle, za 5 měsíců pomohly ošetřit více jak 2 000 dětí ), tak zde řešíme možnost další podpory a probíráme jeden projekt, na kterém pracujeme.
Poté se vracíme do „Safehouse“, zde probíráme možnosti co s večerem, cestu z Chersonu rušíme, jsme dost unaveni a v době soumraku a později není záhodno se pohybovat po komunikacích. Takže si připravíme spaní, domluvíme plán na další den, a aby to nebyla úplná ztráta času, opakujeme pro všechny z T4U Cherson první pomoc, kterou vede náš Míra. Pro většinu je tohle i první setkání s funkčním turniketem, který má své místo ve zdravotním báglu. U tohoto zjišťujeme, že budeme muset jak u našeho tak u Chersonského týmu provést další a víceúrovňové školení a tím srovnat znalosti jedinců (někdo má kurzy z armády, někdo od policie, někdo jen rychlý briefingu od nás, atd.). Člověk nad tím nepřemýšlí, ale když to i jen cvičíte, za zvuků nepřátelské dělostřelecké palby, přestává být myšlenka použití tak mlhavá... Poté se kolem půlnoci při obligátních 29 stupních ukládáme ke krátkému spánku na dosah vest.  
Martin „Dáreček“ (Dárek pro Putina):
Je ráno. Ve Vinici se celá kolona rozdělí. Dvě sanitky jednou k Chersonu a k Mykolaivu. Na palubě mají spousty potřebného vybavení pro vojenské jednotky se kterými T4U spolupracuje. Třeba drony ale hlavně zdravotní materiál. Sanitky zůstanou na místě a budou svážet zraněné vojáky do polních nemocnic. My pokračujeme do Kremenčuku. Po sedmi hodinách jsme tam. Z aut mizí další náklad, ten je určen pro místní nemocnici, která se mimo jiné stará o zraněné vojáky. Dostáváme odpolední oběd. Nevím úplně přesně, co to bylo, ale v obou chodech byl kopr a bylo to skvělý! Míříme do Dnipra. Za dvě hodiny jsme tam. Dněpr mi vyráží dech. Ta řeka je ohromná. Celý to město jako by se svoji architekturou přizpůsobovalo řece. Místo, kde máme nechat sanitky pro místní městskou správu jako náhradu za ty, které zničili rusáci raketových útokem koncem května, nacházíme docela snadno. Větší budova v okolí prostě není. Lidi z magistrátu mají radost. A my taky. Teď se znovu rozdělíme. Malá skupina pojede na frontu za Charkov, zbytek počká v Poltavě. Moje žena a kamarád Pažout posledních 100 kilometrů přebalovali v autě můj grab bag (zavazadlo pro nouzové situace), takže vlastně nevím, kde co mám. Pažout z něj navíc vyřadil můj gel na vlasy! Beru si vysoké pevné boty, do dodávky, které se přezdívá Vidma, nakládám helmu, neprůstřelnou vestu a batoh. Nastupuju. Hned zase vystupuju a dávám Ireně klíče od Kodiaka, který pojede do Poltavy. Do Charkova je to jen 200. Jenže 200 po suverénně nejhorší dálnici, která existuje ve vesmíru. Cestou zjišťujeme, že o Dárku pro Putina právě mluví náš prezident na společné TK s prezidentem Zelenskym. Těší nás, že ukrajinský prezident na vlastní kůži okusil český smysl pro ironii. Ten půvabný moment si přehráváme se Zdeňkem několikrát. Charkov má totální zatemnění. Druhé největší město Ukrajiny je relativně nedaleko od fronty. Ale i tam je hotel. Sice s výtahem jehož dveře se Vás pokoušejí zabít ale je to bezpečná železobetonová stavba a je tam sprcha. Za pár hodin vyrážíme na frontu.


Den čtvrtý - pomoc jednotkám a návrat do Kyjeva
„Sully“ velitel výjezdu a skupiny „východ“:
Krásných pár hodin spánku nabudí tým ke svěžímu začátku dne. Charkov je už brzy ráno zalitý sluncem a ruch města ani nedává vědět, že je často pod ostřelováním raketami. Město žije, jako by nic, silná doprava, jeřáby opravující budovy, fungující infrastruktura. Lidé si prostě nakonec dokáží zvyknout na všechno. 
Potkáváme se s našimi kontakty od bezpečnostních složek a vyrážíme z města směr frontová oblast Charkovské fronty. Až na tzv. 0, tedy na kontaktní linii s nepřítelem nejedeme, míříme na polní velitelství 41. mechanizované brigády, které jsme slíbili pomoc. Jedeme zhruba na vzdálenost 50 Km od frontové linie, všechny cesty kolem jsou již nějakou dobu lemovány cedulemi MINY. Dokonce jsme za obcí Balaklia viděli při práci podmiňovací stroj Božena 5 s EOD týmem. Odbočujeme na polní cestu, která by měla být již bez min a jedeme další jednotky kilometrů mezi poli a malými zalesněnými plochami. Náš ukrajinský doprovod zastavuje a oznamuje nám, že kousek odsud je velitelství a vojáci nám přijedou naproti. Velitelství brigády je už celkem lákavý cíl, takže si raději bereme helmy a vesty na sebe. Po pár minutách čekání se dozvídáme, že se velitelství přesunulo již o pár kilometrů jinak a zde se vracíme k hlavní komunikaci. 
Na hlavní nás čekají hoši od ZSU, aby nás doprovodili k velitelství. Na zapadlé nefunkční benzínce se potkáváme s velitelem brigády, je to zkušený voják, který proti ruské agresi bojuje již od roku 2014. Po krátkém seznámení nám nabízí kávu přímo na velitelství. Je chytře ukryto pod starou nepoužívanou budovou, kde jsou ale rozlehlé sklepy. Velitelství je rozvržené, jak jej znám z naší armády. Uprostřed velká situační mapa, kolem ní další stoly s počítači, projektovanou situací na velké stěně a množstvím vysílaček i elektroniky. Panuje zde čilý ruch, ale při našem příchodu velitel vydá pokyn ke ztišení práce a nabídne nám místa k sezení. Je to velký projev důvěry, taková velitelství obsahují mnoho citlivých informací a jsou také důležitým cílem pro nepřítele. Projednáváme možnosti naší podpory této brigádě a jaké jsou nyní největší potřeby. 
Po jednání se přesouváme ven, předáváme sanitní vůz pro polní obvaziště/Roli 1 se zdravotnickými přístroji a materiálem. Také vydáváme důstojníkovi odpovědnému za chod Aero Rozvědky drony, počítače a LCD displeje, které jsme pro ně pořídili. Procházíme spolu soupis darovaného vybavení a seznamujeme se s důstojníky odpovědnými za jednotlivé části velení brigády. Velitel brigády nás upozorní, že dostal informaci o přeletu ruského průzkumného dronu a měli bychom raději naše setkání ukončit, kousek od sud bylo ještě ráno ostřelováno jiné velitelství. Situaci samozřejmě rozumíme, uděláme si společnou fotku a odjíždíme, nikomu se nechce čekat na raketu, nebo dělostřelecký granát s jeho jménem. Ještě před odjezdem nám velitel brigády děkuje a informuje nás, že také balí postavení, což bylo tak jako tak po naší návštěvě v plánu. My vyrážíme zpět do Poltavy, kde potkáme zbytek skupiny „východ“ a míříme do Kyjeva na setkání se zbytek výjezdního týmu a zasloužené pivo. 
„Rošťák“ velitel skupiny „Bravo“: 
Bravo team vstal za úsvitu, obligátně zdraven ruským dělostřelectvem, jenž si nedalo pokoj ani v noci, ale dostávaly to části města směrem k Antonovskému mostu. 
S koncem komandantské hodiny vyjíždíme, směr Kyjev, čeká nás 7 hodin, když to pude dobře. Nicméně, už po pár hodinách nás dohání štěstí jako první skupinu. Zadařilo se nám propíchnout pneumatiku a dost bouchnout disk. Naštěstí se nám to stává kousek od benzínky, kde musíme tak jako tak tankovat. Na benzíne nám kolo dofouknou a my zvládneme dojet k pneuservisu, jenž je kousek dál. Nejen, že nám kolo zalepí, a opraví i disk ( to je důvod proč se na UA vyplatí klasické plecháče ), ale pneuservis má výbornou kavárnu ( fakt, skvělou, se super obsluhou na konci světa ) takže to jistí několik káv a taky zmrzlina. 
Po opravě valíme dál, kousek pod Kyjev, kde ještě Marian z CESTA naděje života z.s. vykládá humanitární pomoc pro kněze zdejší komunity. Spolupracují spolu již dlouho. Padre se stará o komunitu a pomáhá s ní dost velkému počtu vnitřních uprchlíků.
Pak již pokračujeme pouze do Kyjeva, kde se potkáváme se zbytkem výjezdního týmu.
„Riggs“ skupina s pomocí pro 503. prapor Mariupolských Marines
Jedno z našich aut se oddělilo od východní výjezdní skupiny a vyrazilo předat zásoby 503. samostatnému praporu námořní pěchoty. Kluci se nám totiž krátce před naším výjezdem přesunuli a my tak museli itinerář upravovat. Měly jsme pro ně připravené 3 drony, termovizi, noční vidění, výkonnou elektrocentrálu, tři dobíjecí stanice, batohy, několik desítek turniketů a další zdravotnický materiál.
Přijíždíme do uzavřeného areálu, kde si na bráně necháme vyvolat Slavu, který má na starosti technické zabezpečení. Předáváme mu veškerý materiál a diskutujeme o prioritách dalších dodávek. Kromě benzínové centrály co jsme přivezli, potřebují i dieselovou (s benzínem to není v bojových podmínkách vždy jednoduché). Nejvíc nadšení jsou kluci z nočního vidění (už od nás jedno mají z dodávky s Humvee sanitkou) a také z termovize. „Termovize – to jsou pro nás zachráněné životy“ komentuje Slava nové vybavení. Batohy co jsme přivezli vyzkouší, a dají nám info, jestli je tenhle model pro ně OK.
Nakonec nesmí chybět společná fotka (kluci nás prosí o rozmazání obličejů) s vybavením. Dostáváme od nich jednotková trička. A hned frčíme dál, abychom se spojili se zbytkem východní výjezdní skupiny.
Martin „Dáreček“ (Dárek pro Putina):
Charkov je ohromné město. Však to taky kdysi bylo hlavní město Ukrajiny. Takhle ve dne to vůbec nevypadá, že pár desítek kilometrů odtud je fronta. Nasedáme do Vidmy a mažeme. Asi po hodině začíná být válka cítit. Vypínáme telefony a ukládáme je do speciálních vaků, které je dokonale odstíní. Zničené mosty, občas nějaká zhroucená stavba, na většině rozlehlých polí není nic zaseto. Místní farmáři se bojí min, kterých je tady v okolí spousta. “Až půjdete čůrat, hlavně za všech okolností zůstaňte na asfaltu”, varuje nás Sully z Team 4 Ukraine. Miříme ke 41. samostané mechanizované brigádě. Její velitel Oleg přijíždí na místo schůzky ve starém šedém offroadu. “Přece nebudeme stát na silnici”, usmívá se. “Pojďte na kafe”. Vracíme se asi kilometr zpátky, parkujeme auta pod stromy a míříme k rozbitému motorestu. Teprve teď vidíme vojáky schované v okolí, zakopané satelitní antény a zamaskované solární panely. Jdeme do sklepa. Tam je velení brigády. Důstojníci vypínají plazmové obrazovky, operační mapy na stole jsou překryty nějakou dekou. “Vítejte na štábu”, směje se Oleg. Jednáme asi hodinu. Mezitím zvoní na stolech telefony, vojáci do nich šeptají pokyny. Domluvili jsme se. Jsme venku. Předáváme sanitku, zdravotní materiál, drony a pár dalších věci. Fotka na památku. “Měli byste jet”, říká Oleg. “Už včera sem do oblasti nalétávaly ruské drony, před chvilkou byl jeden zase docela blízko. Hned jak zmizíte, zmizíme taky. Prostě to tady zabalíme a velitelství bude pár dní zase jinde.” Loučíme se. V Poltavě se všichni potkáváme. Do Kyjeva je to 400 kilometrů. Všichni se tam těšíme. Jdeme totiž večer na pivo.


Den pátý - rozloučení s Kyjevem, memento ruské agrese a úkryt ve Lvově
„Sully“ velitel výjezdu:
V noci přijíždíme do Kyjeva a jdeme na pivo s přáteli od ZSU, které máme aktuálně pracovně v Kyjevě. Také celý tým si zasluhuje tekutou odměnu za svou práci během výjezdu. Po 22 hodině zavírají všechny bary a hospody, striktně se to dodržuje a dohlíží na to policie. Zpět do našeho oblíbeného oldschool Kozáckého hotelu na Maidanu jdeme záměrně pěšky, pro ty co jsou v Kyjevě poprvé jdeme kolem ukázky zničené ruské techniky a hlavně zdi padlých obránců Ukrajiny, je opět o hodně delší než dříve…
V rámci osvěty druhý den ráno před odjezdem z Kyjeva beru tým do Irpině, Buči a Hostomelu, abych převyprávěl události, které se zde v únoru a březnu 2022 udály. Snažím se co nejvíce držet výpovědí svědků a velitelů, se kterými jsme v dubnu a květnu krátce po stažení ruských invazních vojsk mluvili. Věřím, že je to podobně důležité, jako ukazovat a navštěvovat památníky nacistických zločinů z druhé světové války, jak jsme v Čechách zvyklí. Skupinu beru také na místní hřbitov, kde jsou pochovaní obránci Ukrajiny i zavraždění obyvatelé Buči, stále jich jsou stovky neidentifikovaní a mají jen číslo kříže… Memento mori .
Kolem oběda vyrážíme z Kyjeva směr Lvov a hraniční přechod. Máme štěstí časově nám to vychází a tak se můžeme zastavit ve Lvovském Úkrytu, což je vyhlášená místní restaurace s vojenskou tematikou.  Po večeři už jen cesta na hranici, kolona je dlouhá, ale pohraničníci nás pouští dopředu. Čeká nás důkladná kontrola zda nepřevážíme zbraně, drogy, nebo jiné zakázané věci. Pečlivě jsme kontrolováni my i auta, což je dobře. Přes Polsko se do EU těžko dostane něco ilegálního. 
V Ukrajině jsme nechali ještě našeho Bohdana, který potřeboval doručit svému bratranci termovizi k frontě u Limanu. Bohužel se tam nebylo možné dostat dříve a tak doručuje s pomocí našich přátel z Charkova sám. Natočil z toho pěkné děkovné video. 
Martin „Dáreček“ (Dárek pro Putina):
Odjíždíme z Kyjeva. Další zastávka je Lvov. Před pár dny sem spadla raketa. Zabila osm lidí. Město žije normálním, letně-turistickým režimem. Pověsti o tom, že tamní vojenská hospoda je naprosto fantastická nelhaly. V suvenýrech jsem si koupil plyšový tank a kopii řidičáku generála Zalužného. Tohle je skutečně země neomezených možností. Už se těším až se sem vrátíme.


Nyní jsou již všichni v bezpečí doma a připravujeme se na pokračování v rozjetých projektech pomoci. „Světlem proti temnotě“.



Powered by Froala Editor

Přispějte také na tento projekt Podpořte nás Sdílet

Projekt Ofenziva světla je součástí těchto projektů:

Aktuality

Pomoc Ukrajině - prosíme o podporu.
Nenech si ujít další informace o našich aktivitách!
Přihlásit se k odběru novinek v souladu s nařízením na ochranu osobních údajů (GDPR).

Sledujte nás na Instagramu

Partneři

Tato webová stránka používá cookies k poskytování lepších služeb. Používáním této stránky souhlasíte s používáním cookies.